Pytanie – Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy? – zadaje sobie wielu mężczyzn. W przypadku fryzur dla okrągłej twarzy jest to pytanie szczególnie istotne. Okrągła męska twarz jest bowiem dość trudnym przypadkiem i dobranie do niej odpowiedniej fryzury przysparza więcej trudności niż dla twarzy owalnych czy kwadratowych. Stosowanie się do pewnych ogólnych zasad podczas wyboru fryzury do okrągłej twarzy zapewni jednak dobry efekt.

Jak dobrać fryzurę do okrągłej twarzy?

Okrągłą twarz, jak sama nazwa wskazuje, cechuje okrągły kształt oraz miękkie rysy. Ogólną zasadą, działającą na korzyść panów z tego typu kształtem twarzy jest dążenie do jej wysmuklenia za pomocą odpowiedniego cięcia i unikanie optycznego jej powiększania. Najlepiej spełniają to zadanie fryzury asymetryczne oraz włosy postawione do góry.

Fryzura asymetryczna doskonale spełnia funkcję odwrócenia uwagi od krągłości twarzy poprzez nadanie wizualnej asymetrii. Tym samym unika powiększenia głowy załamując linię okręgu.

Pożądane jest także zwiększanie objętości górnych partii włosów względem boków i tyłu.

Gładki pompadour
Włosy postawione lub zaczesane do góry

Jakich fryzur unikać?

Istnieje kilka zdecydowanie odradzanych typów fryzur dla mężczyzn z okrągłą twarzą.

Podstawowym z nich jest cięcie typu kask, czyli fryzura na dłuższych włosach o równej długości, okalająca twarz dodając jej dodatkowych krągłości i wielkości całej głowie. Szczególnie panowie, którym włosy się kręcą, powinni unikać tego typu uczesania.

Fryzury na włosach długich również niekorzystnie komponują się z okrągłą męską twarzą. Zaczesane na gładko do góry odsłaniają twarz i uwypuklają jej kształt. Długie włosy z przedziałkiem na środku bądź na bok, okalające skronie dodatkowo dodają jej szerokości.

Niezalecaną formą fryzury dla mężczyzn z okrągłą twarzą są również fryzury na równo obciętych, krótkich włosach, które podobnie jak zaczesane na gładko długie włosy, uwypuklają okrągłość twarzy.

Panowie szukający odpowiedniej fryzury męskiej do twarzy o okrągłym kształcie mają trochę mniejszy wybór, ale z pewnością znajdą coś dla siebie spośród poniższych propozycji:

Gerard Butler - Round Face - Spiky Hairstyle
Jaguar PS / Shutterstock.com

Fryzury na bok

Wśród fryzur dla okrągłej twarzy uczesanie na bok jest najbardziej popularną formą. Stoi za tym jej asymetryczny charakter sprawiający, że mężczyźni o okrągłym kształcie twarzy wyglądają w niej korzystnie, a także mnogość wersji pozostających do wyboru.

Przedziałek zaczesane na bok

Fryzury z przedziałkiem na bok różnią się przede wszystkim długością włosów w poszczególnych partiach. Począwszy od zaczesania na bok górnej partii włosów, która długością nie odbiega od reszty włosów, przez zapuszczenie i układanie na bok włosów dłuższych nastroszonych, zostawionych naturalnie bądź na gładko, po zupełnie długie, zaczesywane za ucho czy puszczone z ekstrawaganckim luzem.

Po więcej porad i przykładów fryzur na bok zapraszamy tutaj.

Zaczesane do góry

Pompadour z okularami

Uniesienie górnej partii włosów w sposób naturalny optycznie wydłuży okrągłą twarz. W tego typu fryzurze męskiej do okrągłej twarzy najistotniejsze jest nadanie objętości i utrzymanie górnej partii włosów w pożądanej pozycji.

Uniesienie górnej partii włosów

Niezbędne jest używanie silnych usztywniających kosmetyków. Łatwiej mają mężczyźni, którym włosy naturalnie pną się w górę.

Długość zaczesywanej do góry partii włosów jest dowolna. Zależy od efektu jaki się chce osiągnąć – im dłuższe włosy tym bardziej ekstrawagancji look, oraz od możliwości – im dłuższe włosy, tym trudniej je utrzymać w górze.

Zaczesane do góry włosy okrągła

Pompadour

Jedna z form zaczesania włosów do góry. Typ uczesania inspirowany fryzurą Madam de Pompadour, lansowany w latach 50 i 60-tych przez Elvisa Presley’a jest obecnie jedną z najmodniejszych męskich fryzur. Noszą ją mężczyźni o różnych kształtach twarzy. Poprzez swoją formę doskonale nadaje się ona dla mężczyzn z twarzą okrągłą.

source

Tego typu męska fryzura do okrągłej twarzy wymaga codziennego stylizowania znaczną ilością kosmetyków, ale w zamian daje efekt dbałości o look i przyciąga uwagę.

Stylizacja fryzury jest trójetapowa. Zaczynamy od nałożenia na mokre włosy kosmetyku do stylizacji np. pianki. Następnie suszymy włosy na okrągłą szczotę bądź duży grzebień zaczesując włosy do góry. Kończymy utrwaleniem fryzury kosmetykiem usztywniającym np. lakierem do włosów.

Fryzury nastroszone

Kolejna modna męska fryzura dla okrągłej twarzy, której podstawą są włosy dłuższe w górnej partii. Stylizacja polega na nadaniu objętości i nastroszeniu włosów.

Nastroszona góra.

Tego typu uczesanie nada okrągłej twarzy ostrości i bardziej kanciastego charakteru. W zależności od preferencji i potrzeb fryzura może pójść w kierunku klasycznym albo bardziej ekstrawaganckim. Wszystko zależy od tego jak silnie nastroszy się włosy.

Ważne, aby nastroszone włosy wyglądały naturalnie. Zdecydowanie unikamy pasm posklejanych żelem do włosów.

Góra strzyżona na równo

Ciekawą fryzurą męską do okrągłej twarzy jest cięcie polegające na równym przystrzyżeniu górnej partii włosów, tak aby stworzyły one płaską powierzchnię widoczną od góry, z przodu i boku widoczną jako uniesiona do góry. Cięcie optycznie wydłuża twarz, „wyciąga” ją do góry.

Do góry na płasko

Nie jest to jednak fryzura dla każdego. Zaleca się ją panom o włosach gęstych i sztywnych, rosnących naturalnie w górę. Włosy o miękkiej strukturze nie tylko nie będą się trzymać w tego typu uczesaniu. Zwyczajnie nie da się z nich ułożyć tego typu fryzury.

Grzywka na bok

Fajną i modną fryzurą dla mężczyzn z okrągłą twarzą jest fryzura z dłuższą, zaczesaną na bok na czole grzywką. Jest to uczesanie zawierające w sobie najważniejszy element dla kształtowania wizerunku twarzy okrągłych, czyli asymetrię. Grzywka zakrywa część czoła, dzięki czemu okrągłość twarzy zostaje zaburzona.

fryzura z dłuższą, zaczesaną na bok na czole grzywką

Fryzur z grzywką wymaga dobrego cięcia oraz szczególnej pielęgnacji – zarówno częstego mycia włosów, jak i ich codziennego stylizowania. Grzywka na czole, przez stały kontakt ze skórą oraz poprzez częste jej poprawienie ma tendencje do przetłuszczania się.

Niemniej, polecamy ją panom o okrągłych twarzach, szczególnie tym, którzy chcieliby nadać swojemu wizerunkowi młodzieńczego charakteru.

A co z Brodą?

Doskonałym narzędziem modyfikowania kształtu twarzy jest zarost. W przypadku mężczyzn z okrągłą twarzą jest to szczególnie przydatny element wizualny. Zarost korzystnie zakłóca owal twarzy, a jego kształtem można ciekawie modyfikować swój wizerunek.

Broda przycięta na kwadratowo nadaje okrągłej twarzy kanciastości.

Formą zarostu, która szczególnie korzystnie działa  na wydłużenie i wyszczuplenie okrągłej twarzy jest broda. Im dłuższa tym efekt pociągłości większy.

Jeśli potrzebujesz więcej pomysłów rzuć okiem na poniższą galerię fryzur, dobrze współpracujących z okrągłą twarzą:

Włosy zaczesane na bok.

Włosy na Bok okrągła twarz

Fryzura asymetryczna – delikatnie nastroszona.

asymetria-objetosc

Zwiększenie objętości górnej partii włosów – pompadour.

Zwiększenie objętości włosów

Krótko przystrzyżone boki oraz elegancka góra.

Boki krótkie pompadour

Wysoko postawiona góra.

Wysoko zaczesana góra

Krótkie włosy zaczesane ba bok oraz broda.

Krótka broda okrągła twarz

Wygolone boki oraz włosy nastroszone.

okragla-twarz-wygolone-boki

Długa asymetryczna fryzura.

Długa asymetria

Długa broda asymetryczna grzywka.

Długa broda asymetryczna grzywka

Klasycznie do góry.

Klasycznie do góry

Włosy blond lekko zaczesane na bok.

Blond zaczesane na bok

Asymetryczne dłuższe partie włosów.

Asymetryczne długie włosy

Duża objętość zaczesana do góry.

Zaczesane do góry

Grzywka delikatnie zaczesana na bok asymetria.

Grzywka na bok asymetria

Fala nad czołem.

Fala nad czołem

Fryzura Asymetryczna