Szukając diety dla mężczyzny nie trudno zagubić się w nawale różnych propozycji. Dieta wątrobowa, paleo, low carb, dla sportowców, dla intelektualistów, wegańska, eliminacyjna czy też tzw. “dieta pudełkowa”. Jak więc wybrać skuteczną dietę dla faceta z pośród tak wielu propozycji, z których każda twierdzi, że jest najlepsza?

Co jest dla mnie ważne?

Facet Myśli o Diecie - Facet z Okładki

Skuteczna dieta nie polega jedynie na zmianie jadłospisu. To zmiana sposobu myślenia o swoim ciele, jedzeniu, spaniu czy picu. To przewartościowanie tego co w życiu najważniejsze. Dlatego, przed wybraniem odpowiedniej diety warto zastanowić się nad tymi kwestiami: co jest dla mnie ważne – zdrowie, piękne ciało, wytrzymałość i siła, sprawnie działający mózg, a może wartości ideologiczne.

Przed wybraniem odpowiedniej diety warto zastanowić się nad tym co jest dla mnie ważne.

Awokado - Facet z Okładki

Każde z tych zagadnień może bowiem wpływać ostatecznie na jadłospis. Nie trzeba jednak decydować się na konkretną propozycję diety dla faceta – wystarczy przestrzegać kilku ogólnych zasad by stworzyć własną, skuteczną dietę, skrojoną indywidualnie do potrzeb własnego organizmu. Każdy jest inny. Różnimy się zarówno wyglądem, jak i zapotrzebowaniem na sen, wodę, składniki pokarmowe, mikro i makro elementy, tempem i sprawnością metabolizmu. Dlatego prawdziwie skuteczna dieta dla mężczyzny musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb danego faceta.

Po pierwsze: woda

Woda - Facet z Okładki

Odpowiednie nawodnienie to podstawa skutecznej diety. Faceci często o tym zapominają, a przecież woda to dominujący składnik męskiego ciała (kobiecego także). Nie tylko wpływa na przebieg, tępo i wydajność procesów metabolicznych – trawiennych i energetycznych, ale także manifestuje się w wyglądzie skóry, włosów i paznokci, sprężystości ciała i jego sile i wytrzymałości.

Złota zasada brzmi: pić dziennie według wzoru – masa ciała/30 = ilość wody do wipicia dziennie.

Prawidłowe nawodnienie jest elementem każdej diety, każdego jadłospisu. Złota zasada brzmi: pić dziennie według wzoru – masa ciała/30 = ilość wody do wipicia dziennie. Należy pamiętać, że kawa i czarna herbata zwiększają zapotrzebowanie na wodę wysuszając organizm i pozbawiając go składników odżywczych. Nie wspominając o alkoholu czy papierosach.

Skuteczność = regularność

Facet Cofa Zegar

Niezbędnym elementem skutecznej diety dla faceta jest regularność przyjmowania posiłków. Nie chodzi tu o sztywne godziny, ale o pewien przedział czasowy, w którym organizm będzie się spodziewał posiłku i będzie go dostawał.

Wpływ regularności jedzenia na zdrowie i kondycję faceta jest nieoceniony – przez szczupłą i wysportowaną sylwetkę (jeżeli elementem diety są ćwiczenia), do optymalnego odżywienia każdej komórki ciała. Regularne, częste i nie wielkie posiłki to podstawowy element jdłospisu w diecie każdego zdrowego mężczyzny. 5 posiłków dziennie plus drobne przekąski w zupełności wystarczy.

Białko – by utrzymać odpowiednią wagę

Białkowe Pokarmy - Facet z Okładki

Dieta współczesnego mężczyzny opiera się przede wszystkim na przetworzonych i łatwo przyswajalnych węglowodanach, oraz na białku. Nic dziwnego, że poza epidemią otyłości na całym świecie obserwuje się także wzrost różnego rodzaju chorób i zaburzeń, których źródło tkwi najczęściej w niedoborze składników odżywczych. Z jadłospisu mężczyzny nie da się w pełni wyeliminować węglowodanów (są one potrzebne jako źródło energii – choć nie niezbędne), ale warto wprowadzić jedną istotną zmianę.

Białkowe śniadania

Białko posiłek dla Faceta - Facet z Okładki

Białkowe śniadania w prosty sposób pomogą utrzymać odpowiednią wagę, zrzucić zbędne kilogramy i ustawią metabolizm na cały dzień – będzie chodzić jak dobrze naoliwiona maszyna. Wystarczy zadbać, by każde śniadanie zawierało 30g białka, czy to w formie mięsa, ryb, czy roślinnej – rośliny strączkowe i ich przetwory, orzechy i nasiona. Warto także zaopatrzyć się w białko w proszku – świetny dodatek do porannych koktajli warzywno-owocowych.

Warzywa i owoce

Jedz owoce i warzywa - Facet z Okładki

Przygotowując jadłospis dla faceta należy pozbyć się typowego myślenia o jedzeniu. Przede wszystkim należy zrzygnować z tzw. Piramidy żywieniowej, powszechnie występującej.

Kluczem będzie zupełnie inna piramida, której podstawą są warzywa i owoce. Nieocenione źródło witamin, soli mineralnych, przeciwutleniaczy, polifenoli i całej masy składników wpływających na nasze zdrowie, dobre samopoczucie i wygląd.

Orzechy, nasiona, kasze, rośliny strączkowe

Białka roślinne - Facet z Okładki

Na drugim miejscu znajdują się produkty takie jak orzechy, nasiona, kasze, rośliny strączkowe. Także glony.

Te niepozorne i niedoceniane roślinne źródła białka i witamin i minerałów coraz częściej znajdują uznanie wśród osób chcących się naprawdę zdrowo odżywiać.Zapewniają ogromne ilości substancji odżywczych, a białko z nich przyswajane jest znacznie łatwiej strawne niż zwierzęce. Nic więc dziwnego, że wielu profesjonalnych sportowców przerzuciło się na roślinne źródła białka i polepszyło swoje wyniki – np. Patrik Baboumian.

Mięso czerwone

Surowe mięso - Facet z Okładki

Kolejny stopień to mięso (opcjonalnie) białe, dziczyzna. Mięso czerwone w małych ilościach.

Mięso, to w zasadzie białko i minerały, takie jak żelazo. Korzystniej jest wybierać nietypowe części zwierząt, takie jak wątroba, serca itp. To w nich kryje się największe bogactwo składników odżywczych. Ryby i owoce morza – kolejny ważny składnik.

Ryby i owoce morza

owoce morza ryby - Facet z Okładki

Spożywając ryby najlepiej wybierać te morskie, niezbyt duże. Warto od czasu do czasu sięgnąć po ryby tłuste, takie jak łosoś, makrela, halibut – zawierają mnóstwo ogromnie nam potrzebych kwasów omega 3.

Dobre tłuszcze

Guacamole Warzywa - Facet z Okładki

Na szczycie mamy dobre tłuszcze – nierafinowane tłuszcze roślinne, awokado i tłuszcze zwierzęce, a w szczególności te zawarte w rybach – szczególnie ważne dla budowy błon komórkowych i jako główny składnik mózgu. Dla zwolenników nabiału także się coś znajdzie na tym piętrze.

Podsumowując

Lubię owoce i warzywa - Facet z Okładki

Piramida żywieniowa musi być zmodyfikowana, jeżeli facet nie je mięsa, nabiału, czy glutenu. Wówczas same rośliny, nasiona i ziarna naturalnie bezglutenowe, warzywa i owoce, glony w zupełności wystarczą. Należy jednak pamiętać, że wówczas trzeba jęść więcej, by zapewnić sobie właściwą podaż energetyczną.

Jedzenie jest ważne. Wpływa na każdy obszar życia faceta. Warto w swojej piramidzie wartości przeznaczyć odpowiednie piętro na zdrowe odżywianie a wtedy satysfakcja gwarantowana.