Właściwie, po takim tytule powinienem zakończyć tekst jedną zasadą: nie noś koszul z krótkim rękawem. To byłoby jednak zbyt proste.
Dlaczego nie powinieneś ich nosić? Bo to nieeleganckie. Zasada mówiąca o tym, wywodzi się jeszcze z czasów, gdy koszula uznawana była za element bielizny. Nie powinna zatem odkrywać ciała, bo bielizna ma za zadanie je zasłaniać. Dlatego rezygnujemy z krótkich rękawów. Wielu z Was pomyśli, że to staroświeckie podejście. Owszem, ale nie da się ukryć, że zasady klasycznej elegancji mają swe korzenie mocno osadzone w tradycji. Właśnie pokłosiem tychże, niech będzie pierwsza zasada z pięciu, które Wam dziś przedstawię.

W sytuacjach oficjalnych nigdy nie zakładaj koszuli z krótkim rękawem.

A teraz kilka słów wyjaśnienia. W dzisiejszych czasach nasz ubiór mocno się odformalizował. Możemy sobie pozwolić na większą swobodę niż kiedyś i nikt nie zwraca na to uwagi. Garnitur bez krawata? Nie ma problemu. T-shirt pod marynarkę? Przecież to hit mody młodzieżowej. Napotkamy jednak w życiu sytuacje i okazje, gdzie wypada po prostu nie tylko zachować się elegancko, ale również się tak ubrać. Po to by okazać szacunek osobom, z którymi przebywam lub miejscu, w którym się znajdziemy. Dlatego na śluby, bale i gale, egzaminy, czy ważne spotkania, zawsze zakładamy koszulę z długim rękawem.

Koszula z Długim Rękawem

Ma to również swój wymiar praktyczny ­ długi rękaw koszuli będzie wystawał spod rękawa marynarki, tworząc dodatkowe poziomie linie w okolicach pasa i modelując sylwetkę. W przeciwnym wypadku, może wystąpić wrażenie zbyt długich rękawów marynarki. Ubiorem można łatwo okazać szacunek i podkreślić uwagę jaką przykładamy do danej sytuacji, a stylowy facet powinien być tego świadom.

Do garnituru wybieraj koszulę z długim rękawem.

Idąc powyższym tropem, kolejna zasada nasuwa się w zasadzie sama. Garnitur jest bowiem męskim ubiorem eleganckim. Koszula z krótkim rękawem zupełnie do niego nie pasuje, bo z elegancją ma niewiele wspólnego. Jeśli zatem decydujesz się na garnitur, nie pozbawiaj ubioru spójności, wybierając krótki rękaw.

Koszula z długim rękawem

Jeśli zaś obawiasz się o komfort termiczny lub pocenie, postaraj się wybrać garnitur z cienkiej wełny oraz koszulę o otwartym i przewiewnym splocie. Zapewne efekt będzie dużo lepszy, niż odjęcie kawałka materiału tylko na rękawie. Pamiętaj również, by nigdy nie łączyć koszuli z krótkim rękawem i krawata! Wygląda to komicznie, jak z taniej komedii o amerykańskich biurach w latach ‘70. Spójność. W wypadku zestawu z koszulą i garniturem to jest właśnie podstawa.

Koszulę z krótkim rękawem możesz zastąpić podwijając długi rękaw.

Wiele jest osób, które zakładając koszulę nie zawsze decydują się na garnitur, czy marynarkę w zestawie. W tym wypadku pojawia się pokusa, by w gorący dzień założyć tę z krótkim rękawem. Tym razem wszystko zależy od sytuacji. Do pracy wybierałbym modele z długim rękawem i podwijał go, jeśli jest naprawdę gorąco. Ponownie, to rodzaj tkaniny i splotu ma w kwestii odczuwalnej temperatury dużo większe znaczenie, niż to jak długi jest rękaw.

Długi rękaw podwinięta koszula

Krótki rękaw również nieco gorzej się prezentuje, gdyż często ze względu na szerokość, powiewa jak chorągiewka. A poza tym, podwinięty rękaw jest też zakodowanym w społeczeństwie symbolem “gotowości do działania”, co chyba warto czasem wykorzystać jako pracownik. Natomiast w przypadku codziennych okazji, gdzie możemy sobie pozwolić na nieco więcej swobody, koszula z krótkim rękawem jest już co najmniej godna rozważenia.

Koszula z krótkim rękawem jest idealna na lato.

Jeśli nie chcemy lub nie musimy wyglądać poważnie i elegancko, a gotowość do pracy zostawiliśmy już dawno za sobą, bo właśnie nadszedł weekend, to właśnie nadszedł moment na wykorzystanie koszuli z krótkim rękawem. Doskonale sprawdzi się ona w trakcie spaceru latem, wypadu nad morze, czy jezioro, grilla u znajomych i innych podobnych sytuacji.

Koszula Bawełna DMarge

Pamiętajmy również, by detale koszuli, takie jak kołnierzyk i mankiety, pozostały casualowe

Koszula Casual Brodacz

Ważne, by wybrać wtedy model z nieformalnej tkaniny, który od razu będzie kojarzył się swobodnie. Można pozwolić sobie na odważniejszy wzór lub print, na nietypowy materiał jak len (idealny na lato w tropikach), czy bawełnę oxfordzką (to właściwie rodzaj splotu). Pamiętajmy również, by detale koszuli, takie jak kołnierzyk i mankiety, pozostały casualowe. Świetnie sprawdzi się na przykład kołnierzyk typu button ­down, czyli przypinany na guziczki.

Krótki rękaw świetnie sprawdza się w casualu i modzie młodzieżowej.

Prócz typowo letnich stylizacji, można krótki rękaw wykorzystywać również w modzie casualowej. Nieważne, czy preferujemy styl rockowy, streetowy, czy glam, koszula z krótkim rękawem, o wyraźnym wzorze dobrze się tu sprawdzi. Właśnie dlatego, że nie jest elegancka! Otoczona luźnymi dodatkami, przy jeansach, joggersach, czy bojówkach (byle nie za szerokich), będzie wyglądała naturalnie i swobodnie.

Ponownie, pamiętaj wtedy o detalach, które powinny być spójne z casualową stylistyką. Nie ma tu miejsca na perłowe guziki, sztywne, mocno rozcięte kołnierze, czy mankiety na spinkę. Ma być na luzie, więc niech będzie tak od początku, do końca. To również punkt, w którym możesz pozwolić sobie na naprawdę szalone wzory lub nadruki. Każdy chyba kojarzy słynne hawajki, pokryte kolorowymi, kwiecistymi wzorami. To jest właśnie idealne środowisko dla koszuli z krótkim rękawem.

Koszula Casual

Podsumowanie

Bawełna DMarge

Podsumowując, ważne jest, by w ubiorze, nawet codziennym/pracowniczym, zachować pewną spójność. Jeśli ubieramy się elegancko, zrezygnujmy z krótkiego rękawa, bo on po prostu nie pasuje do takiej konwencji. Połączenie go z krawatem i ściągnięcie marynarki “bo jest gorąco”, to istny stylistyczny koszmar. Są lepsze sposoby, by uniknąć przegrzania. Kiedy jednak sytuacja pozwala nam na luźniejszy ubiór, a na zewnątrz jest +30 stopni lub właśnie siedzimy na plaży trzymając drinka z palemką, to doskonały moment na koszulę z krótkim rękawem. Jeśli zaś masz w swojej szafie taką, która choćby przypomina elegancką koszulę, to czas się z nią rozstać i zrób to bez żalu. W końcu, skoro przeczytałeś cały ten tekst, to znaczy, że pracujesz nad swoim stylem.