Kapelusz to wyzwanie, które podjąć może każdy mężczyzna. A jak wiadomo prawdziwy mężczyzna wyzwań się nie boi. Jest tylko jedno ale… drodzy panowie, zanim zaczniecie myśleć o noszeniu kapelusza należy rozważyć kilka ważnych kwestii, gdyż dobór niebanalnego nakrycia głowy nie należy do najłatwiejszych. Mówi się, że trudniej dobrać odpowiedni kapelusz niż krawat i ja się z tym w pełni zgadzam. Jednak bez obaw panowie po przeczytaniu niniejszego artykułu świat kapeluszy stanie dla was otworem. A zatem dowiedzmy się jak nosić kapelusz męski.

W poszukiwaniu kapelusza “idealnego”.

Niebieska fedora

Idealnego czyli jakiego? Ano takiego, które będzie dobrze dopasowany do naszej sylwetki, twarzy i stroju. Wybór jest ogromny, ale gdy wiesz czego szukasz bez problemu dopasujesz odpowiednie nakrycie głowy.

Przygodę z kapeluszami polecamy zacząć od klasyki czyli kapelusza, który wielu może kojarzyć się z gangsterami w USA za czasów prohibicji lub Harrisonem Fordem w Indiana Jones czyli od osławionej Fedory.

indiana-belmondo-dicaprio Klasyczna Fedora

Fedora to najpowszechniejszy typ kapelusza męskiego. Został on zaprojektowany na początku XX wieku charakteryzuje się klasycznym kształtem z symetrycznymi fałdami na główce. Trzeba zauważyć, że fedora to przede wszystkim kawał historii oraz klasyka męskiego nakrycia głowy. Nosili go oldtimerzy tacy jak Cary Grant oraz Humphrey Bogart, a obecnie fedorę nosi m.in. David Beckham oraz Johnny Depp.

Brązowa Fedora Depp
Brązowa Fedora Johnny Depp

Przy wyborze odpowiedniego kapelusza należy koniecznie zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów (nie wspominając o kolorze co wydaje się oczywiste).

Poniżej zestaw popularnych kolorów fedory.

3-kapelusze-fedora

2-kapelusze-fedora

Jak wiadomo kapelusz składa się z ronda oraz główki na której znajduje się taśma. Od cech tych dwóch elementów zależy czy kapelusz będzie pasował do naszej twarzy bowiem z kapeluszem podobnie jak z fryzurą – dobór obydwu w dużej mierze zależy od kształtu naszej twarzy. Poza tym przy doborze odpowiedniego kapelusza musimy zwrócić uwagę na budowę naszego ciała, wysokość etc. ale o tym dalej.

Rondo kapelusza

Co może zmienić rondo kapelusza i jaki ma wpływ na jego wygląd? Dwie ważne cechy ronda to szerokość oraz wywinięcie. Generalna zasada której należy się trzymać to: wysoka osoba nosi kapelusz z szerszym rondem, a niższa osoba z węższym. Jeżeli kapelusz wykonany jest z miękkiego materiału rondo może być również delikatnie wywinięte (niewskazane przy bardziej odstających uszach chyba, że nosimy dłuższe włosy i uszy nie są widoczne).

Fedora brązowa

Główka kapelusza

Jeśli jesteś wysokim mężczyzną z pociągłą twarzą, kapelusz który nosisz nie może mieć wysokiej i mocno stożkowatej główki, w przeciwnym wypadku wydłuży on jeszcze bardziej twoją twarz i uzyskasz niezamierzony “efekt aliena”.

Odwracając sytuację jeśli jesteś niższym mężczyzną główka może być dłuższa (bez przesady) oraz bardziej stożkowata.

Wysoka Fedora

Do czego nosić kapelusz

Fedorę możemy oczywiście nosić do garnituru, ale nie tylko. Jako, że mamy do wyboru całe mnóstwo modeli nadaje się ona również do noszenia z samą marynarką, płaszczem oraz kurtką. Niektórzy utrzymują, że fedora nie nadaje się do noszenia z dżinsami, trampkami oraz T-shirtem, ale w bardziej luźnej aranżacji przy dobrze dopasowanym kapeluszu uważam, że jest to dopuszczalne. Nosząc ten rodzaj kapelusza bezwzględna zasada jest taka, że musimy posiadać kołnierzyk (może to być kołnierz płaszcza, kurtki, koszuli lub koszulki polo). Gdy nosimy kapelusz do swetra dobrze jest mieć pod spodem widoczny kołnierzyk koszuli.

Doskonale dobrana Fedora

Dla tych zainteresowanych, którym udało się doczytać lub ewentualnie doskrolować, aż do tego momentu oferujemy kilka podstawowych zasad dotyczących noszenia kapelusza.

5 zasad czyli jak nosić kapelusz męski:

Zasada #1

Kup oryginalną fedorę.

Oryginalna fedora powinna być wykonana w 100% z wełny, filcu lub ewentualnie kaszmiru. Wełna jednak zdecydowanie dominuje. Polecane marki to Borsalino, Stetson oraz Lagomarsino

Borsalino Classic

Zasada #2

Zwróć uwagę na kolory.

Dobierając kapelusz zastanów się do czego go będziesz nosił. Łatwiej jest dopasować fedorę w odcieniach szarości i czerni niż np. w odcieniach niebieskiego lub zielonego.

Dobrze dobrane Fedory

Zasada #3

Twoja koszula musi mieć kołnierz.

Żelazna zasada noszenia fedory. Kołnierzyk (przy polo) lub kołnierz eleganckiej koszuli. Zdarzają się jednak wyjątki od tej zasady. Jeśli mamy doskonale dopasowany kapelusz i chcemy wyglądać bardziej “casual” można spróbować kombinacji ze zdjęcia poniżej.

Fedora noszona w stylu casual

Zasada #4

Noś kapelusz z dużo dozą pewności siebie. Znalazłeś dobrze dobrany kapelusz zatem noś go dumnie.

Kevin Spacey Fedora

Zasada #5

Panowie czapki z głów! A raczej kapelusze z głów czyli ściągnij kapelusz wchodząc do zamkniętego pomieszczenia. Czy jest to mieszkanie, restauracja czy kawiarnia nie ma znaczenia. Nosimy kapelusz świadomie i zdejmujemy go kiedy trzeba.

zdejmij kapelusz

A zatem panowie do dzieła. Przed wybraniem odpowiedniego kapelusza: przymierzamy, przymierzamy i jeszcze raz przymierzamy. Powodzenia!